top of page
  • Zdjęcie autoraKamil Ulanowski

Pochodzenie tatuażu - skąd się wziął tatuaż?

Zaktualizowano: 11 sty

Mówiąc o historii tatuaży można mówić bez końca, ponieważ swoimi początkami sięgają nawet 12 tysięcy lat przed naszą erą na wyspach polinezysjkich. Skąd się wzięły? Do czego służyły? Kto je nosił? Tych oraz innych aspektów dotyczących tatuaży w historii dowiesz się z poniższego artykułu.


Mandala
Tatuaż tworzony metodą tradycyjną

Tatau - tatuaże w historii


Tatau to z języka polinezyjskiego nazwa tatuażu w tamtych czas. Dosłownie tatau oznaczało "bić" lub "ryć". Gdy pierwsza nazwa w historii jest już nam znana, warto przyjrzeć się samemu wykonaniu tatuażu przez mieszkańców wysp polinezysjkich. W ich czasach tatuaże wykonywano w otwartych ranach, wcierając naturalnie występujące składniki (np. sadź) w samą ranę. Cały wzór był tworzony na ciele, przy pomocy jak najostrzejszych narzędzi, które ludzie mogli znaleźć lub wydobyć:

  • ostre kamienie,

  • kły,

  • pazury dzikich zwierząt.


Kto nosił tatuaże?


Nikt nie będzie zaskoczony, dowiadując się, że w historii tatuaże najczęściej nosili wojownicy. Miało to na celu oznaczenie danego wojownika po wygranej bitwie lub istotnych czynach. Na przestrzeni lat podejście do tatuaży zmieniało się diametralnie i w dużej mierze uzależnione było od cywilizacji i religii. U wikingów tatuaże miały bardzo duże znaczenie. Wierzyli oni, że w ten sposób łączą się z Bogami i oddają im cześć. Wiele plemion wikingów, oznaczało również swoje ciała po wygranych bitwach.


Tatuaże nosili również niewolnicy, osoby z niższych klas społecznych i zdarzało się, że sytuacja w historii wręcz się odwracała co za tym idzie - tatuaże nosili też najbogatsi i najbardziej wpływowi ludzie. Reasumując, wszystko zależy od tego, o jakiej cywilizacji i narodzie mówimy, ponieważ każde z nich kierowało się innym podejściem do tatuaży.


Teraźniejszość a tatuaże


Aktualnie podejście społeczeństwa do tatuaży zmieniło się w bardzo dużym stopniu. W czasach PRL-u tatuaże nosiły najczęściej osoby skazane, gangsterzy oraz wojskowi (z obowiązkowego poboru). Na przestrzeni kilkudziesięciu lat tatuaże w Polsce stały się sztuką, która potrafi oddać nawet najbardziej zakorzenione w człowieku emocje.


Popularność tatuaży jest na tyle wysoka, że znalezienie odpowiedniego artysty, który we właściwy sposób wykona projekt, jest praktycznie niemożliwe. Jednakże Studio Tatuażu Tattoomaniak to pewny wybór. Nasz artysta, jest doświadczoną osobom na właściwym miejscu i w sposób perfekcyjny wykona każdy projekt!


__________________________________________________________________________________________________________________________

21 wyświetleń0 komentarzy

Comentários


bottom of page